KATALOG ONLINE

+48 798 617 290

bip-logo

Biblioteka planem filmowym produkcji Kresy BezKresy

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie oraz firma Dylektor Artur Kalicki realizują projekt filmowy „Kresy BezKresy” z udziałem powojennych osiedleńców z Wileńszczyzny. Bohaterami filmu są między innymi giżycczanie.

18 lipca planem filmowym była czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Realizatorzy uwiecznili tu wspomnienia wyjątkowych osobowości  – koleżanki i kolegi ze szkolnej ławki urodzonych w Wilnie  – Barbary Perepeczko oraz Stefana Lempieckiego. Rozmowę prowadził dr Piotr Bojarski, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie, pracownik Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Powstała opowieść na dwa głosy, pełna humoru, anegdot, ale też i trudnych wspomnień związanych z porzuceniem małej ojczyzny, rozłąką z najbliższymi czy powojenną codziennością wypełniła kilka dobrych godzin.

Barbara Perepeczko, rocznik1939, urodzona w Wilnie. Po wojnie zamieszkała w Giżycku, gdzie chodziła do szkoły. Związana z Instytutem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk. Autorka cenionych publikacji z zakresu socjologii wsi. Przekazała Giżyckiemu Archiwum Cyfrowemu bardzo cenne dla historyków dzienniki i rocznik, pisane przez jej ojca, Witolda, w latach 1918 – 1987.

Stefan Lempiecki urodził się w Wilnie i czas wojny spędził w Ejszyszkach. Ojciec po wojnie znalazł się w Londynie, pan Stefan spotkał się z nim dopiero po kilkunastu latach. Stefan Lempiecki to znany w Giżycku społecznik, inicjator wydarzeń kulturalnych – w tym Biesiady Wileńskiej, odznaczony za szczególne zasługi dla Giżycka.

Pan Stefan z okresu dzieciństwa zapamiętał bombardowania i schronienie w ziemiance. Pamięta też ukrywanie się w pobliżu rojstów (bagien). Wspomina partyzantów, którzy przyjeżdżali nocą. Powrót do Wilna w 1945 r. okazał się niemożliwy. Pojawiła się konieczność ewakuacji i rodzina trafiła do Giżycka.

Co rodzina zastała w Giżycku? Pan Stefan dobrze wspomina nowe miejsce. Mówi też o opiece społecznej i pomocy UNRA; przypomina sobie kilka ciekawostek – zabawy, w których dzieci wykorzystywały pozostałości po wojnie. Wielkie wrażenie robiły na nim urządzenia, które zostały po opuszczających miasto, m.in. rozwiązania grzewcze i pralka.

– Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji zdjęć Giżyckiemu Archiwum Cyfrowemu oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku – mówi Artur Kalicki reżyser filmu.

Na zakończenie wizyty realizatorzy spotkali się z burmistrzem Giżycka – Wojciechem Karolem Iwaszkiewiczem (miasto Giżycko jest jednym z mecenasów filmu).

Projekt wspiera Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy oraz samorządy i instytucje: Miasto Węgorzewo, Powiat Węgorzewski, Powiat Olsztyński , Gmina Stawiguda, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,  Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim, Urząd Gminy Lidzbark Warmiński, Miasto Pasłęk Archiwum Państwowe w Olsztynie oraz partner prywatny – Toyota Olsztyn Mir-Wit.

(opr. na podstawie informacji Towarzystwa Miłośników Towarzystwa Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie oraz informacji firmy Dylektor Artur Kalicki)