Standardy Ochrony Dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku

blue-wave

1. Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem

Biblioteka ustanawia i wprowadza w życie politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Całość tekstu Polityki jest dostępna dla wszystkich pracowników i użytkowników biblioteki u dyrektora MBP w Giżycku.

2. Personel

Biblioteka monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy.

3. Procedury

W bibliotece funkcjonują procedury zgłaszania podejrzeń oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.

4. Monitoring

Biblioteka monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.

5. Zasady bezpiecznych relacji

Biblioteka wprowadza zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem biblioteki.

6. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych

Biblioteka wprowadza zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internetu oraz ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami z sieci.

7. Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych małoletnich

Biblioteka wprowadza zasady ochrony wizerunku małoletniego oraz zasady ochrony danych osobowych małoletnich.

8. Osoba odpowiedzialna za realizację polityki ochrony dzieci

Biblioteka wyznacza osobę odpowiedzialną za realizację polityki ochrony dzieci. Ta osoba posiada odpowiednie uprawnienia i obowiązki.

9. Weryfikacja pracowników pod kątem niekaralności

Biblioteka wprowadza zasady weryfikacji pracowników pod kątem niekaralności.

10. Interwencja prawna w celu ochrony dziecka

Biblioteka wprowadza procedury interwencyjne w celu ochrony dziecka.