KATALOG ONLINE

+48 798 617 290

bip-logo

Pisarka opowie o Powrocie do domu

Zapraszamy do biblioteki na spotkanie z Katarzyną Enerlich. Porozmawiamy m. in. o najnowszej powieści pt. „Powrót do domu” – kontynuacji opowieści o akuszerce z Sensburga, przedwojennego Mrągowa. Główne bohaterki tej sagi: Stasia, Marianna, Nadzia i Basia podejmują wyzwania ponurej rzeczywistości stanu wojennego. Postanawiają zamieszkać razem w domu Stasi w Mrągowie, by w ten sposób być wzajemnie dla siebie podporą. Marianna wciąż jednak liczy na to, że wróci do Domu na Wygonie w Zełwągach i zacznie wreszcie realizować swoje marzenia. Po raz kolejny pojawia się miłość, która wnosi w jej życie jasność. Mimo to coraz częściej w jej myślach pojawia się jej pierwsza miłość – leśniczy Janek. Kim jest dziś, jak ułożyło się jego życie, czy ją jeszcze pamięta? Czy uda się tym dwojgu wreszcie spotkać się i przeżyć jeszcze raz tamtą miłość?

Marianna angażuje się w działalność „Solidarności”. Losy bohaterów są inspirowane prawdziwymi opowieściami. Mazurska przyroda, smaki i zioła i miłość do tej ziemi – nim przede wszystkim przesycona jest ta powieść. Jak zresztą wszystkie pozostałe pochodzącej z Mrągowa autorki.

O autorce

Katarzyna Enerlich urodziła się w Mrągowie, a studia ukończyła w Olsztynie, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie studiowała dziennikarstwo. Po ukończeniu studiów wykonywała zawód dziennikarki, pracowała w punkcie informacji turystycznej, zajmowała się promocją miasta, ale była też opiekunką osób starszych.

Gdy zadebiutowała jako pisarka, rzuciła pracę etatową. Obecnie tworzy, prowadzi warsztaty z zakresu jogi i zdrowego stylu życia, a także wytwarzania ekologicznych kosmetyków.

W 1984 roku w magazynie młodzieżowym „Płomyk” ukazał się pierwszy artykuł Katarzyny Enerlich, która pisała wówczas o Mrągowie. Publikowała w „Świecie Młodych” i „Na przełaj”, „Cogito”, „VariArcie” oraz „Bluszczu”.

Katarzyna Enerlich współpracowała z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, gazetami „Współczesną” i „Olsztyńską” oraz „Dziennikiem Pojezierza”. Zadebiutowała powieścią Prowincja pełna marzeń. Jedno z pierwszych spotkań promocyjnych zorganizowano właśnie w giżyckie bibliotece. To właśnie seria Prowincja… przyniosła jej największą popularność. Autorka publikuje także powieści poza cyklem – m.in. Czas w dom zaklęty czy Rzeka ludzi osobnych. Tytuły są dostępne w księgozbiorze naszej biblioteki.

Spotkanie z autorką realizujemy w ramach projektu Instytutu Książki „Dyskusyjne Kluby Książki w 2023 roku”. Wsparcie finansowe pochodzi z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt koordynuje Biblioteka Wojewódzka w Olsztynie.