Złoty korzeń – spotkanie z różeńcem górskim


– Ale ten różeniec jest niesmaczny, a właściwie bez smaku – można było usłyszeć dziś w Czytelni dla Dorosłych.
To właśnie różeniec górski był bohaterem 15. Zielnika Bibliotecznego, który biblioteka realizuje we współpracy z Giżyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Choć wywar z różeńca charakteryzuje się mało atrakcyjnym smakiem, to zioło skrywa niezwykłe właściwości prozdrowotne.
Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się, że roślina zawierająca ponad 200 bioaktywnych substancji zaliczana jest do bardzo modnych w ostatnim czasie adaptogenów, wspierających organizm w walce ze stresem, poprawiających jakość życia. Z kłącza rośliny powstają preparaty o działaniu, redukującym reakcje stresowe organizmu, wspomagającym koncentrację i relaks, a także działaniu przeciwdepresyjnym,
W ramach spotkania obejrzałyśmy reportaż o współpracy podlaskiego rolnika Mirosława Romaniuka z Politechniką Białostocką, której efektem ma być standaryzowany ekstrakt z różeńca górskiego. Uczestniczki mogły również poznać praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania wywaru z tej niezwykłej rośliny, co zostało połączone z degustacją oraz preparatu o dłuższym okresie przydatności do użytku. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie Zielnika Bibliotecznego, które odbędzie się 11 lutego.
