KATALOG ONLINE

+48 798 617 290

bip-logo

Apiterapia w bibliotece

Dlaczego pszczelarze długo cieszą się dobrym zdrowiem, i jak korzystać z dobrodziejstw wytwarzanych przez pszczoły opowiedziała Joanna Ruszczyk – właścicielka pasieki Krzyżany. Spotkanie miało miejsce 16 lutego w Czytelni dla Dorosłych MBP w Giżycku.

– Już samo przebywanie w pasiece przynosi korzyści zdrowotne – opowiada Joanna Ruszczyk. – Pszczoły korzystnie jonizują powietrze, szum ich skrzydełek działa kojąco na układ nerwowy. Z ula wydobywa się przyjemny aromat wosku i  pyłku kwiatowego.

Nowością w naszym regionie i nieocenioną gałęzią apiterapii (leczenie za pomocą pszczelich produktów) jest uloterapia, czyli leczenie powietrzem z ula, które proponuje m.in. Pasieka Krzyżany.

Przebywamy w drewnianym domku zasilanym powietrzem z uli. Czuć kojący zapach, słychać szum skrzydełek pszczeli, znajdujemy się również pod wpływem biopola pszczelej rodziny. To przynosi ulgę przy wielu schorzeniach zdrowotnych np., syndromie przewlekłego zmęczenia, bezsenności. Wspomaga układ moczowy, serce i układ krążenia oraz układ oddechowy.

Spotkanie zorganizowała 16 lutego 2023 r. biblioteka we współpracy z Giżyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Biblioteka dysponuje bogatą literaturą dotyczącą apiterapii. Zapraszamy do sięgnięcia po nasz księgozbiór. Jedną z interesujących pozycji jest „Apteka natury ma leki na wirusy” autorstwa Zbigniewa T. Nowaka.