KATALOG ONLINE

+48 798 617 290

bip-logo

O nas

blue-wave

Historia

Na mocy Dekretu Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1946 roku  o Bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi władze powiatu powołały 7 października 1947 roku Powiatową Bibliotekę Publiczną w Giżycku. Jej organizatorem i pierwszym kierownikiem była nauczycielka pani Zofia Bartnikowska. Biblioteka początkowo mieściła się na parterze budynku przy ul. Pionierskiej 9. Jej utworzenie dawało możliwość dotarcia książki do szerokich kręgów społeczeństwa, formującego się z ludności napływowej i rodzimej. Jednocześnie była miejscem integracji, spokojnego i bezpiecznego spędzenia czasu.

W 1948 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna przystąpiła do organizowania placówek gminnych. Utworzono 7 bibliotek i 51 punktów bibliotecznych. Wzrost liczby mieszkańców miasta wpłynął na zmianę organizacji struktury Powiatowej Biblioteki Publicznej. W 1949 roku utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną. Jednak samodzielnie działała tylko do 1955 roku, kiedy to na mocy Zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 16 lipca 1954 roku nastąpiło ponowne połączenie bibliotek, Powiatowej i Miejskiej  w jedną placówkę pod nazwą Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.  Przeniesiono ją wkrótce do lokalu przy ul. Kolejowej 20, gdzie zajmowała pomieszczenia o powierzchni 120 m kw. Mieściły się tu wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci, 24 miejsca w  czytelni, dział instrukcyjno-metodyczny, dział gromadzenia i opracowania zbiorów.  Zatrudnionych było 6 pracowników.

Na przełomie lat pięćdziesiątych biblioteka nasiliła działania mające na celu przyspieszenie pełnej integracji ludności osiadłej w mieście i okolicach. Działanie to było skierowane na kształtowanie lokalnego patriotyzmu i więzi emocjonalnej z ,,nową” ojczyzną. Realizacji tej idei służyła między innymi działalność Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich z którym biblioteka nawiązała współpracę, organizując takie formy pracy z czytelnikiem, które ukazywały chlubne tradycje walki o polskość tej ziemi. Przeprowadzono szereg spotkań z pisarzami i naukowcami z ośrodka Olsztyńskiego, m.in. z dr Władysławem Gębikiem – dyrektorem polskiego Gimnazjum w Kwidzynie, Andrzejem Wakarem, Henrykiem Panasem i Erwinem Krukiem. W 1962 r. ze struktur biblioteki wyodrębniono Oddział dla Dzieci, który rok później został przeniesiony do lokalu przy ul. Warszawskiej.

W 1966 r. Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną ulokowano w budynku przy ul. Kopernika 5. Od początku istnienia biblioteka borykała się z problemami lokalowymi, przede wszystkim z wszechobecną ciasnotą. Problem ten rozwiązano w 1973 roku przenosząc placówkę do nowo wybudowanego budynku przy ul. Mickiewicza 35. Była to dziewiąta przeprowadzka od chwili powstania. W wolnostojącym trzykondygnacyjnym obiekcie o powierzchni 620 m2 mieszczą się do dziś wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych, oddział dla dzieci, dział gromadzenia i opracowywania zbiorów oraz biura administracji.  

W tym czasie na ożywienie działalności biblioteki wpłynęły korzystne zmiany w polityce wydawniczej i na rynku księgarskim, który oferował bardziej urozmaicony i atrakcyjniejszy wybór publikacji. Mimo niekorzystnych warunków lokalowych i częstym przeprowadzkom odnotowano znaczny wzrost ilości czytelników. Na koniec 1973 roku w bibliotece zatrudnionych było 9 pracowników merytorycznych, w tym 5 z wykształceniem bibliotekarskim. W latach siedemdziesiątych minionego wieku powstało osiedle XXX-lecia PRL, największa „sypialnia miasta”. Dla jego mieszkańców w kwietniu 1976 roku jedno z mieszkań w budynku nr 7 przystosowano na filię biblioteki. 

Po zmianie podziału administracyjnego kraju w 1975 roku dawny powiat giżycki włączono do nowoutworzonego województwa suwalskiego. Z dniem 9 lipca 1975 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna została przemianowana na Oddział Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Suwałkach. Teren działania placówki zwiększył się i odtąd obejmował miasto Giżycko, gminy: Giżycko, Miłki, Wydminy, miasto-gminę Ryn i Mikołajki. Ważne miejsce w działalności biblioteki zajmowała popularyzacja wiedzy i kultury. Propagowano ją poprzez upowszechnianie literatury popularno – naukowej w formie wystaw książkowych oraz organizowanie konkursów czytelniczych przeznaczonych dla szerokich kręgów czytelników, m.in. ,,Bliżej Książki Współczesnej”, ,,Złoty kłos dla twórcy – srebrny dla czytelnika”, plebiscyt ,,Pióro i karabin” oraz ,,Popularyzujemy wiedzę rolniczą na Warmii i Mazurach”.

Zarządzeniem wojewody suwalskiego z 1 stycznia 1977 roku biblioteka otrzymała nową nazwę – Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku i przeszła pod bezpośredni nadzór Naczelnika Miasta Giżycka. Po transformacji ustrojowej (1989 r.) biblioteka od 1991 roku stała się jednostką samorządową. Na przestrzeni lat biblioteka zmieniała swoje oblicze nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w ofercie działalności. Wszystkie interesujące Czytelnika informacje można znaleźć na stronie Internetowej.