Złoty korzeń – właściwości i zastosowanie różeńca górskiego


14 stycznia 2025, godz. 14:00, Czytelnia dla Dorosłych
Pierwsze w nowym roku spotkanie Zielnika Bibliotecznego poświęcimy niezwykłej roślinie – różencowi górskiemu.
Podczas wydarzenia poznamy właściwości tej wyjątkowej byliny, która pełnię swoich możliwości terapeutycznych zyskuje dopiero po ośmiu latach od wysiania.
Obejrzymy krótki film o wspólnym projekcie podlaskiego rolnika Mirosława Romaniuka i Politechniki Białostockiej. Efektem ich współpracy ma być innowacyjny produkt – standaryzowany ekstrakt z kłącza różeńca górskiego, bogaty w związki bioaktywne.
– Różeniec górski pochodzi z gór Ałtaju na Syberii, gdzie znany jest jako „złoty korzeń” – wyjaśnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Dlaczego złoty? Ponieważ zawiera ponad 200 bioaktywnych substancji. W medycynie wykorzystuje się go jako źródło związków działających przeciwstresowo i przeciwdepresyjnie. Ekstrakt z różeńca może być podstawą suplementów wspierających koncentrację i relaksację, a także bazą do produkcji leków.
Na spotkaniu dowiemy się również, jak przygotować ekstrakt z korzenia Rhodiola rosea oraz jak bezpiecznie sporządzić wywar z tej rośliny.
